Witaj nieznajomy!  / Rejestracja
Many more exiting features in new Focus Responsive Version by WallBB. Download Today.
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Głos mieszkańca
Szanowny Panie Wójcie Gminy Maków

Na wstępie chcę zaznaczyć, że piszę do Pana poniższe pismo, jako zwykły mieszkaniec naszej gminy. Nie jestem radnym, sołtysem albo inną osobą związaną ze sprawami politycznymi, gospodarczymi lub ekonomicznymi w gminie. Chcę jedynie wypowiedzieć własne zdanie na tematy, które są obecnie poruszane w gminie oraz zaproponować rozwiązania alternatywne.
                Najważniejszy temat, który obecnie jest nagłośniony to oczywiście budowa nowego budynku gminy. Osobiście jestem całkowicie przeciwny temu przedsięwzięciu. W tym miejscu chcę się przyłączyć do pytania z ostatniej sesji, które to pytanie skierował do Szanownego Pana Wójta, Pan Korbeń. Czy nowy budynek Gminy Maków ma służyć przyjmowaniu gości z Austrii i Litwy? Osobiście uważam, że dla zwykłego podatnika, który wchodzi na parę minut, żeby załatwić swoje urzędowe sprawy, obecny budynek w zupełności wystarcza. Przechodząc do spraw finansowych
i dofinansowania w wysokości 3800000zł, pozwolę sobie przytoczyć pytanie Szanownego Pana Wójta, skierowane do radnych na sesji „… czy Wy tego nie czujecie…?”.  Jeśli chodzi o mnie to w ogóle „nie czuję” takiej kwoty dofinansowania, ponieważ bardziej „czuję” i się skupiam na kwocie 2700000zł, która trzeba wygospodarować z własnego budżetu gminy, wraz z późniejszymi oczywiście
 odsetkami z zaciągniętego kredytu. Przy budowie gminy należy również wspomnieć o planowanej stacji ładowania samochodów. Chce się zapytać, dla kogo w Makowie może być na dzień dzisiejszy oczywiście, potrzebna taka stacja? W całym kraju można wszystkie samochody elektryczne policzyć na palcach jednej ręki w stosunku do wszystkich zarejestrowanych pojazdów. To są pieniądze wyrzucone w „błoto”.  Taka inwestycja jak budowa budynku, która tak naprawdę, powiedzmy sobie szczerze ma służyć stosunkowo niewielu osobom (głównie pracownikom gminy w poprawie komfortu pracy oraz gościom z Austrii i Litwy), powinna być poprzedzona głęboką analizą i konsultacjami społecznymi.  Nie powinno być tak, jak w obecnej sytuacji, że mieszkańcy zostają postawieni przed faktem dokonanym. Wiadomym jest, że na późniejsze spłacanie kredytu będziemy się składać wszyscy razem. Trochę inna sytuacja ma miejsce przy budowie boiska i hali sportowej. Takie inwestycje wspierają rozwój dzieci i młodzieży już od najmłodszych lat, a przecież dzieci to przyszłość naszej wspólnej gminy. Każdą inwestycję związaną z rozwojem sportowym oraz naukowym dzieci
i młodzieży trzeba popierać.
                W obecnej, niepewnej sytuacji na rynku energii elektrycznej, w moim skromnym zdaniu, lepszym zagospodarowaniem pieniędzy przeznaczonych na budowę gminy byłoby przeznaczenie ich w inwestycję związane z „bezpieczeństwem energetycznym mieszkańców”.  Oczywiście zdaje sobie sprawę, że określenie bezpieczeństwo energetyczne na poziomie lokalnym takim jak gmina jest mocno przewymiarowane, stąd też piszę to w cudzysłowie. Jednakże należy użyć takich sformułowań, ponieważ wzrost cen za energię elektryczną dla odbiorców końcowych, to tylko kwestia czasu. Cena energii na rynkach hurtowych za 1MWh od dłuższego czasu nieustannie rośnie. Powody podstawowe są dwa takiego trendu. Po pierwsze wzrost cen węgla, na którym opiera się polska energetyka. Po drugie dochodzą nałożone na Polskę przez Unię Europejską pozwolenia na emisję CO2. W tym miejscu należy nadmienić, że bardzo pozytywnym zjawiskiem jest właśnie montaż kolektorów słonecznych. Wystarczy przejechać się po wioskach naszej gminy, żeby zobaczyć, ile jest instalacji na budynkach mieszkalnych po drugim etapie inwestycji. Jak widać jest zainteresowanie wśród mieszkańców instalacjami odnawialnych źródeł energii, więc pójdźmy dalej tą drogą. Warto zastanowić się nad montażem instalacji fotowoltaicznych albo pomp ciepła. W przypadku instalacji fotowoltaicznych dzisiejsze prawo pozwala na wymianę energii elektrycznej  w sieci w stosunku 1:0,8 przy instalacjach do 10kWp, a dla instalacji od 10 do 40kWp w stosunku 1:0,7. Oznacza to, że np. przy wprowadzeniu do sieci dystrybucyjnej w lipcu 100kWh energii, możemy w grudniu pobrać 80kWh itp.

Podsumowując, moim zdaniem przez takie inwestycję dla zwykłych mieszkańców jak kolektory słoneczne, które są montowane, zaproponowane przeze mnie dalsze instalacje OZE, lepszą komunikację autobusową, drogi, oświata można doprowadzić do zgody i znacznego rozwoju gminy oraz do jak najlepszego wizerunku gminy w powiecie, czy w województwie. Budowa nowego budynku gminy doprowadzi tylko do niepotrzebnego dodatkowego zadłużenia.
                Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem to jest zorganizowanie ankiety wśród mieszkańców i spytanie ich, na co by chcieli, aby były przeznaczane takie duże kwoty pieniędzy. Wypisać kilka propozycji inwestycji mniejszych, większych (np. każdy radny niech poda jedną) i wtedy każdy, komu zależy na rozwoju gminy by wybrał, co by chciał widzieć w gminie. W dobie Internetu jest to najlepsze dla każdego. W takiej sytuacji będzie można mówić, że budżet na kolejny rok został uchwalony dla mieszkańców.

Mam nadzieję, że Pan Wójt znajdzie parę minut, żeby zapoznać się z moim pismem oraz na nie odpowiedzieć.

Z wyrazami szacunku
Jacek Magdziarz
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

About Forum mieszkańców gminy Maków

Focus MyBB Theme is designed for MyBB 1.8 series and is tested properly till the most current version of MyBB i.e. 1.8.12. It is simple, clean and light MyBB theme with use of font-awesome icons and shrinking header.

Modify above message at Admin CP -> Templates and Styles -> Focus Templates -> Footer Template - footer

User Links