Witaj nieznajomy!  / Rejestracja
Many more exiting features in new Focus Responsive Version by WallBB. Download Today.
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak to z tym gazem jest?
#1
JAK TO Z TYM GAZEM JEST?

Sprawa błękitnego paliwa od kilku lat jest na ustach mieszkańców gminy. O ile sam temat cieszy się ogromnym zainteresowaniem samych mieszkańców, o tyle wiedzy rzeczywistej jest jak na lekarstwo. Niespójne, szczątkowe informacje rodzą plotki; artykuły w gazetach wzbudzają niepokoje lokalnej władzy ale przede wszystkim samych mieszkańców. Wydaje się, że zamiast czytelnej informacji, dla przeciętnego Kowalskiego, z całego zagadnienia, rysuje się obrazek sprawy owianej, nie tyle tajemnicą, co wręcz zagadką. Czyj gaz? Skąd? Dla kogo? I czy ktoś na tym straci żeby ktoś zyskał...? Na to samo zagadnienie, można spojrzeć dwojako. Sprawa  dotycząca tego samego zagadnienia - gazu- może mieć dwa oblicza. Jedna inicjatywa, wychodząca z potrzeb mieszkańców, druga wynikająca z działań lokalnej władzy. Dla ostatecznego odbiorcy gazu, cenne są informacje: czy będzie gaz, kiedy i czy mnie na to stać? Na wszystkie pytania jednej odpowiedzi nie ma. Jest jednak inny aspekt. Równie cenny. Nosi dumną nazwę: inicjatywy mieszkańców.Początki …

W połowie 2017 r., kiedy we wsi Wola Makowska zaczynały chodzić słuchy o możliwościach przyłączenia się do sieci gazowej z kierunku od Skierniewic, od osiedla Makowska, nikt nie sądził, że informacja jak śnieżna kula przetoczy się po wsi i uzyska tak szeroką, społeczną akceptację. Na początku września 2017 r. odbyły się pierwsze spotkania mieszkańców w OSP w Woli Makowskiej, przy obecności przedstawicieli sąsiedniej wsi Mokra Lewa. Padło wówczas mnóstwo pytań ale powzięta decyzja okazała się jednogłośna. Mieszkańcy zadecydowali: kontaktujemy się z przedstawicielami PSG z Łodzi. Umawiamy spotkanie.

 

Przyjechali...

Do małej wsi, na zaproszenie zwykłych ludzi stawili się przedstawiciele PGNiG. Przekazali szczegółowe informacje. Rozprowadzili ankiety wśród mieszkańców. Okazało się, że 40% wolaków złożyło deklaracje. Średnia wartość (dwudziestu odbiorców na jeden kilometr), niezbędna do rozpoczęcia kolejnego etapu, została osiągnięta. We wsi funkcjonują też dwie duże firmy. One także zadeklarowały zainteresowanie podłączeniem do sieci gazowej.

Podczas spotkania z Wójtem Gminy Maków, po rozmowach i omówieniu swoich planów i zamiarów, mieszkańcy wsi otrzymują ostatecznie akceptację dla swoich działań i podpis pod ankietą na podłączenie gazu do Szkoły Podstawowej w Woli Makowskiej oraz dyspozycję do podpisania ankiety na gaz dla świetlicy OSP w Woli Makowskiej.

 

Poszło z kopyta...

Drugie spotkanie z przedstawicielami PSG w Łodzi zaowocowało multimedialną prezentacją przyszłej linii, prowadzonej od osiedla Makowska, przez Mokrą Lewą, na Wolę Makowską (w tym Piaski). 25 września 2017 r. w sekretariacie PSG w Łodzi złożono ankiety.

 

Pełne napięcia oczekiwanie...

Z inicjatywy i rekomendacji Kierownictwa Sekcji Rozwoju i Oddziału Zakładu Gazowniczego w Łodzi, odbyło się posiedzenie Rady Techniczno- Ekonomicznej Zakładu PSG . Rada pozytywnie oceniła inicjatywę mieszkańców w sprawie budowy gazociągu dla obszaru Wola Makowska. Zakład przygotował warunki sieciowe. W grudniu 2017 r. przyszła informacja, że za wykonanie projektu odpowiada Zakład Usług Projektowych i Nadzoru Zbigniew Cebula z Kutna.

W sierpniu 2018 r. poinformowano Wójta Gminy Maków, firmy z terenu wsi oraz mieszkańców o terminie zakończenia dokumentacji projektowej. W tym czasie realizowane już były pomiary w ramach projektu i trasa przebiegu kolektora.

„Czujemy, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty” – mówią sami o sobie mieszkańcy. Pojawia się artykuł w gazecie skierniewickiej. Wszyscy wokół chwalą Naszą inicjatywę. Mieszkańców ogarnia poczucie, że dzieją się sprawy ważne i mające ogromny wpływ na rozwój ich regionu.

 

Na Woli Makowskiej będzie gaz.

Inwestycja ta nie wymagała partycypowania w kosztach ze strony gminy. Mieszkańcy sami pokryją koszty podłączenia do sieci gazowej. Zbierają informacje, dotyczące prognozowanych kosztów przyłącza do sieci, informacje o wykonawcach.  Jak na razie nie ma informacji o możliwości dofinansowania wniosków przez gminę. Jednakże wiedza o różnych formach wsparcia pozagminnego już jest. Programy rządowe dają kilka alternatyw. m.in. Program „Czyste Powietrze”, czy wsparcie od samej PGNiG „Dofinansowanie nawet do 3000”.

 

Jak jest?

Styczeń 2019 r. - IV Sesja Rady Gminy Maków. Pada temat gazu. Na początku słyszymy o gazie na Woli Makowskiej. Wójt mówi, że trwają prace nad wydaniem decyzji inwestycji celu publicznego w zakresie budowy gazociągu średniego ciśnienia do 0,5 [MPa] (mega pascala), długości 5 562 [m] w miejscowości Wola Makowska. Słyszymy, że nie będzie to inwestycja prosta, ponieważ trasa przebiega po części wzdłuż drogi powiatowej, a tu po prawej stronie leżą dwa kable telefoniczne, po lewej stronie wodociąg i jeszcze w niektórych miejscach kabel energetyczny. PGNiG poprowadzi gaz w pasie drogowym, możliwie bez odstępstw. Otrzymujemy informacje, że budowa nie jest zagrożona. Gaz do indywidualnych gospodarstw na Woli Makowskiej popłynie najwcześniej w całej gminie.

 

Gmina Maków wita gaz!

Otrzymujemy także informację, że w gminie odbyło się spotkanie Wójta z przedstawicielami Gaz-System - spółki akcyjnej Skarbu Państwa – w sprawie budowy gazociągu Leśniewice – Rawa Mazowiecka, biegnącego z gazoportu Świnoujście. Przy czym jest to tzw. magistrala główna. Nasza gmina leży na trasie rozbudowy krajowej sieci przesyłowej wysokiego ciśnienia, biegnącej od województwa kujawsko-pomorskiego do lubelskiego. Aby gaz popłynął do indywidualnych odbiorców z tejże linii, należy wybudować następnie stację redukcyjną (warto dowiedzieć się czy gminy muszą dofinansować te stacje, czy Gaz-System wybuduje je samodzielnie).

 

Niewiele zachodu kosztuje dotarcie do informacji o tym, że wspomniany gazociąg będzie biegł przez szereg gmin w województwie łódzkim i ma na swojej drodze także Naszą gminę. Średnica gazociągu wynosi metr, a zakopany będzie na głębokości 2,2 [m], czyli od powierzchni będzie to 1,2 [m]. Ciśnienie to 8,4 [MPa]. Z opisu, jaki pada na sesji Rady Gminy wynika, że trasa gazociągu w Naszej gminie ma przebiegać od strony Jacochowa w kierunku Słomkowa, wzdłuż lasu w Słomkowie i dalej na Maków. Gazociąg będzie położony na gruntach rolnych ale obejmie też strefę zabudowy.

 

Kontrolowana szerokość strefy to 6 [m] w każdą stronę od osi gazociągu, czyli w sumie 12 [m]. Co oznacza tyle, że wg Rozporządzenia Ministra Gospodarki z 26 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków technicznych jakim odpowiadają sieci gazowe, w strefach kontrolowanych będą nadzorowane wszelkie działania, które mogłyby uszkodzić gazociąg lub mieć wpływ na jego funkcjonowanie. W strefach tych nie należy m. in wznosić obiektów budowlanych, sadzić drzew, w odległości ok 3 [m] a wszelkie prace w strefach mogą być prowadzone po wcześniejszym uzgodnieniu z operatorem sieci.

 

Wójt zaznacza, że: „...ludzie muszą przyjść i zobaczyć gdzie to idzie, ponieważ będzie to szło ze specustawy. Tu nie będzie dyskusji czy ja się zgadzam czy się nie zgadzam. Pozwolenie wydaje wojewoda... Jest święte prawo, że jeśli komuś coś zabierają, to mu się za to należy odszkodowanie. Nie wiadomo teraz czy trzymać działkę, czy wziąć odszkodowanie... Przez niektóre działki gazociąg przechodzi po ukosie...”.

Słyszymy zapewnienie, że w tej materii udzielona zostanie „daleko idąca informacja”.

 

Jasne staje się, że gazociąg będzie budowany. Pada sformułowanie o odszkodowaniach. Ulotka z GAZ-SYSTEM wyjaśnia to w ten sposób: tryb realizacji tej inwestycji w oparciu o specustawę gazową gwarantuje wypłatę odszkodowań właścicielom nieruchomości leżącym na trasie gazociągu. Operat szacunkowy niezależnego rzeczoznawcy będzie podstawą do ustalenia wysokości odszkodowań, co nastąpi po zakończeniu budowy.

 

Realizacja tego zadania rozpocznie się w 2020 roku.

 

Jak podaje ulotka informacyjna, wśród czterech głównych korzyści płynących z realizacji inwestycji, obok środowiskowych, rozwojowych, podnoszących atrakcyjność inwestycyjną regionu, jest też wzmianka o korzyści finansowej dla gminy - „...wpływający corocznie do budżetu gminy podatek od nieruchomości w wysokości do 2% wartości odcinka gazociągu położonego na terenie gminy...”

 

Nie wiemy, czy z tego gazociągu popłynie gaz dla mieszkańców. Słyszeliśmy też, że gmina już wcześniej prowadziła rozmowy z Włoską Grupą Kapitałową SIME o podłączeniu wsi Święte, Pszczonów, Maków. Wójt Naszej gminy brał nawet udział w uroczystym otwarciu kolektora w Łyszkowicach w październiku 2018 r.  Zatem ten kierunek także jest możliwy.

 

Czy na Naszym terenie będzie możliwość wyboru podłączenia się do gazu od trzech spółek: SIME, PGNiG oraz GAZ-SYSTEM? Kto zdecyduje o tym, czyj gaz będzie płynął w naszych domach? Dla kogo inwestycje biegnące przez teren gminy będą zadaniem oczekiwanym a dla kogo powodem do zmartwień?

Mimo upływu czasu pytań przybywa.

Jedno jest pewne. Inicjatywy, wynikające z zaangażowania mieszkańców, mają sens i znaczenie. Nie bójmy się zatem szukać rozwiązań, które ułatwią funkcjonowanie, przyniosą rozwój, poprawią bezpieczeństwo, czy zwyczajnie dadzą wygodę. Nie bójmy się interesować sprawami, dotyczącymi naszych małych miejscowości.  Zadawajmy pytania. Twórzmy grupy inicjatywne. Głos mieszkańca ma znaczenie. Miejmy wpływ na to , co dzieje się wokół. Na naszym terenie dzieją się rzeczy ważne. Może się zdarzyć, że dla wielu z nas przyniosą trwałe zmiany, zyski ale i trudności. Dlatego zachęcajmy sąsiadów, bliskich, do poszukiwania informacji, do śledzenia prac Rady Gminy, Wójta, gminnych pracowników. Odwiedzajmy strony internetowe, gdzie zamieszczone są transmisje sesji Rady Gminy. Poznajmy lokalne władze, sołtysów, radnych. To oni działają w naszym interesie. Wskażmy im nasze bolączki, potrzeby, ale i plany oraz propozycje i kierunki możliwego rozwoju. Nie stójmy z boku, nie bądźmy biernymi obserwatorami. Nasza Gmina, to Nasza sprawa. 
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

About Forum mieszkańców gminy Maków

Focus MyBB Theme is designed for MyBB 1.8 series and is tested properly till the most current version of MyBB i.e. 1.8.12. It is simple, clean and light MyBB theme with use of font-awesome icons and shrinking header.

Modify above message at Admin CP -> Templates and Styles -> Focus Templates -> Footer Template - footer

              User Links