Witaj nieznajomy!  / Rejestracja
Many more exiting features in new Focus Responsive Version by WallBB. Download Today.
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FOTOWOLTAIKA – PIERWSZE KROKI, PIERWSZE WRAŻENIA
#1
Rozmowa „Naszej Gminy” z Panem Mariuszem, mieszkańcem Naszej Gminy, użytkownikiem paneli fotowoltaicznych.

O domowych sposobach generowania energii elektrycznej za pomocą paneli fotowoltaicznych można usłyszeć już od kilku lat. Dotychczas były to jednak tylko doniesienia prasowe i to najczęściej w działach typu „nowinki techniczne” czy „przyszłość energetyki”. Tym czasem, niepostrzeżenie, fotowoltaika zawitała pod Nasze strzechy, a raczej „nad” Nasze strzechy, bo panele te najczęściej montowane są na dachach budynków.


Panie Mariuszu. Fotowoltaika. Co to takiego?
- Nie chcąc tu przytaczać naukowych definicji, najprościej mówiąc, jest to wykorzystywanie światła słonecznego do produkcji energii elektrycznej.
 
Czy dzięki temu rozwiązaniu można uniezależnić się od dostawcy elektryczności?
- Nie. Przyłączenie do sieci (elektroenergetycznej) jest niezbędne do działania instalacji, aczkolwiek jej montaż znacząco obniży Nasze rachunki za prąd. Poza tym panele nie generują energii nocą.
 
Czy ta wyprodukowana przez Nas energia elektryczna może być wykorzystana do zasilania domowych odbiorników?
- Dzięki zastosowaniu inwertera który przetwarza „prąd stały” wyprodukowany przez ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na dachu, „na prąd przemienny”, energia elektryczna pozyskana ze słońca może być wykorzystywana do zasilania wszystkich urządzeń w gospodarstwie domowym.
 
   

Wspomniał Pan o obniżeniu rachunków. Ile miesięcznie można zaoszczędzić?
- Dużo. Rachunki te są uzależnione od ilości energii konsumowanej w danym gospodarstwie domowym. Dlatego należy tak dobrać wielkość instalacji fotowoltaicznej aby zrównoważyć ilość energii oddanej do sieci dystr. vs zużytej na domowe potrzeby (w skali roku). Przy dobrze dobranej instalacji fotow. do zapłaty na rzecz Zakładu Energetycznego pozostaną Nam tylko opłaty stałe i abonamentowe. To się opłaca.
 
Dobrze. To pytanie musi się pojawić. Ile to wszystko kosztuje?
 - Z tym bywa różnie bo zależy to od wielu czynników: ilości paneli, typu inwertera, klasy sprzętu, kosztów montażu itp. Dla przeciętnej kilkuosobowej rodziny, która rocznie zużywa około 3, 4 tysiące kWh (ilość energii sumowana z faktur za energię elektryczną), koszt instalacji wynieść może od 10 do 20 tysięcy złotych. 
 
To spory wydatek. Czy w chwili obecnej jest szansa na obniżenie tego kosztu? Jakieś gminne dotacje, zwroty podatku?
- Nie. Niestety, do dziś w Naszej gminie, nie pojawiły się podobne inicjatywy wsparcia. Jednak zgodnie z zapisami ustawy, można odliczyć część kosztów, w formie zwrotu podatku (rozliczony w deklaracji PIT za dany rok).
 
Mamy już zamontowane panele, inwerter i pozostały osprzęt. Czy to już koniec inwestycji i od tej chwili możemy cieszyć się tańszym prądem?
- Pozostaje nam tylko wizyta w Zakładzie Energetycznym, dostarczenie wymaganej dokumentacji, podpisanie umowy a po wymianie licznika przez ZE (na jego koszt) możemy cieszyć się z taniej energii elektrycznej.
 
A na co, potencjalni zainteresowani, powinni zwrócić szczególną uwagę?
- Warto wiedzieć, że nadwyżkę energii wytworzonej w panelach i oddanej „do sieci” można konsumować w nocy i w późniejszych, np. zimowych miesiącach, kiedy to nasłonecznienie jest mniejsze a przez to ilość energii może być niewystarczająca do pokrycia bieżących potrzeb. Jednak trzeba mieć świadomość, że wygenerowana i oddana „do sieci” energia np. 100 kW uprawnia Nas do odebrania jedynie 80 kW. Ten współczynnik 80% wyznaczony jest dla instalacji fotowoltaicznych do 10kW. Powyżej tego limitu współczynnik ów ustalany jest na poziomie 70%.
 
Bardzo dziękuję Panu przybliżenie mieszkańcom Naszej gminy zagadnień z dziedziny fotowoltaiki. Czy Nasi czytelnicy mogą liczyć w przyszłości na kilka informacji w działaniu pańskiej instalacji i rzeczywistym obniżeniu kosztów energii elektrycznej?
- Oczywiście. Jak najbardziej tak.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

About Forum mieszkańców gminy Maków

Focus MyBB Theme is designed for MyBB 1.8 series and is tested properly till the most current version of MyBB i.e. 1.8.12. It is simple, clean and light MyBB theme with use of font-awesome icons and shrinking header.

Modify above message at Admin CP -> Templates and Styles -> Focus Templates -> Footer Template - footer

              User Links