Witaj nieznajomy!  / Rejestracja
Many more exiting features in new Focus Responsive Version by WallBB. Download Today.
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
AUTOBUSY ODJECHAŁY W SINĄ DAL
#1
AUTOBUSY ODJECHAŁY W SINĄ DAL

Na ostatnich sesjach Rady Gminy Maków, jednym z najczęściej poruszanych tematów, była sprawa powrotu autobusów MZK do Woli Makowskiej, Sielc, Makowa (w tym Makowa Kolonii) i Dąbrowic. W trakcie obrad temat wzbudził wiele emocji. Jednak długie dyskusje, próby rzeczowych argumentacji i zapewnienia niektórych Radnych o słuszności działań na rzecz przywrócenia komunikacji zbiorowej, nie przełożyły się na realne działania w tym zakresie.

Czy możliwe jest przywrócenie linii autobusowych na teren naszej gminy? Dlaczego jest tak trudno znaleźć w budżecie gminy odpowiednie fundusze?

 

Historia

Jakiś czas temu Radni Joanna Filipek i Robert Maciejak odwiedzili Państwa w Waszych domach na Woli Makowskiej i Sielcach. Zapewne pamiętacie powód tych odwiedzin. Zbierali wówczas Wasze podpisy na listach, gdzie deklarowali Państwo swoje zainteresowanie i poparcie dla inicjatywy przywrócenia autobusu MZK na teren gminy Maków a szczególnie na obszar Woli Makowskiej, Sielc, Makowa Kolonii i Makowa w czym pomagała także sołtys Makowa Kolonii Pani Monika Karalus.

Impulsem, który sprowokował wolskich Radnych do podjęcia działań w tym kierunku, były doniesienia prasowe o trwających rozmowach (między gminą Skierniewice a MZK) o planach przesunięcia przystanku końcowego linii nr 8 aż do Mokrej Lewej OSP. Próby dodatkowego przedłużenia trasy na Wolę Makowską i dalej, były więc naturalną odpowiedzią na te plany. Zwłaszcza w odniesieniu do ogromnego zainteresowania mieszkańców aby zająć się tym tematem.

Oto kilka najczęściej pojawiających się argumentów wśród ankietowanych mieszkańców:

1. Konieczność dowożenia i odbierania dzieci z/na przystanek końcowy obecnej linii nr 8 – Oś. Makowska.

2. Konieczność dowożenia i odbioru dzieci do szkół ponadpodstawowych i podstawowej w Woli Makowskiej.

3. Ekologia – ilość generowanego zanieczyszczenia powietrza z kilkudziesięciu aut jest nieporównywalnie większa niż z jednego autobusu a ilość osób przetransportowanych będzie zbliżona.

4. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W godzinach porannych występuje w okolicy Szkoły Podstawowej w Woli Makowskiej zjawisko skumulowania aut podjeżdżających, parkujących, odjeżdżających ale i także przejeżdżających w obrębie tamtego skrzyżowania. Pamiętać należy także o ruchu pieszych (szczególnie dzieci) w tym rejonie. Ich bezpieczeństwo także jest zagrożone. Transport dzieci do szkoły podstawowej za pomocą komunikacji publicznej znacznie poprawiłby ich bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły (na przystanek) z uwagi, iż mogą one korzystać z istniejącego chodnika.

5. Lada chwila zniknie z Naszych dróg tzw. „gimbus”, który dowoził dzieci do gimnazjum w Makowie. Gimnazjum zniknie, gimbus zniknie, ale dzieci, które muszą jakoś dostać się do szkół – NIE ZNIKNĄ.

6. Nie możemy zapomnieć i o osobach starszych. Seniorzy w naszej gminie są niejednokrotnie skazani na chodzenie od domu do domu i proszenie o transport. Jest to dla nich trudne i uwłaczające ich godności.

Na podstawie przeprowadzonych rozmów z zainteresowanymi powstał projekt, zawierający 3 warianty tras (sprawdź na forummakow.pl). Ostatni wariant spotkał się z największym zainteresowaniem i akceptacją, bo dawał szansę na komunikację również mieszkańcom Sielc. Liczba 318 osób, deklarujących zainteresowanie korzystaniem z tej formy komunikacji, mówi sama za siebie.

 

Stan bieżący

Zebrane informacje, projekty, wszelkie argumenty, wnioski do Rady Gminy i prośby mieszkańców, Radni z Woli Makowskiej przedstawili pozostałym Radnym w czasie obrad III Sesji Rady Gminy Maków oraz wcześniej podczas prac w komisjach.

Niestety.

Wójt stwierdził, że w chwili obecnej, Gmina nie dysponuje środkami finansowymi, które mogłaby przeznaczyć na pokrycie kosztów uruchomienia jakichkolwiek linii autobusowych. Wójt nie widzi konieczności ich uruchamiania bo w tej okolicy funkcjonuje linia PKS. Dodatkowo, jak sam sprawdził, z autobusu PKS korzysta tak mało osób, że niepotrzebna jest kolejna linia. Według niego ilość aut osobowych, jakie posiadają dziś mieszkańcy, całkowicie zastępuje komunikację zbiorową i jest znacznie wygodniejsza.

Na nic zdały się argumenty Radnych, że PKS jest zwyczajnie zbyt drogi (do 15,00 zł dziennie) a trasa niedostosowana do potrzeb uczniów, że spora część uczniów i osób starszych nie może kierować samodzielnie, że niektóre części Sielc i Woli Makowskiej są całkowicie pozbawione dostępu do PKS-u, że z przystanku MZK na ulicy Makowskiej w godzinach porannych odjeżdża, w dni robocze, pełen autobus dzieci, dowożonych tam z Woli Makowskiej prywatnymi samochodami.

Jednocześnie Wójt dobitnie zaznaczył: sprawa znalezienia funduszy na takie cele leży po stronie Radnych, wnioskujących o taką linię a nie po stronie Urzędu Gminy. Przyznał, że można się sprawie przyjrzeć, zbadać temat i omówić w przyszłości. Jednak zapytany: jaką „przyszłość” ma na myśli? – nie odpowiedział.

Smutkiem napawa fakt, że choć wielu Radnych (nawet tych wywodzących się z Komitetu Wyborczego Jerzego Stankiewicza) głośno namawiało Wójta do podjęcia działań w kierunku znalezienia funduszy i uruchomienia linii autobusowych, ten zignorował wszelkie prośby i nie dał żadnych dowodów byśmy mieli pewność, że sprawa nabierze odpowiedniego tempa w najbliższych miesiącach. „Przyszłość” to przecież może być nawet za 5 lat, kiedy to zakończy on swoją obecną kadencję.

 

Przyszłość

Linie autobusowe na Wolę Makowską Sielce, Maków i druga, na Dąbrowice (obie łącznie za kwotę około 8 000,00 zł miesięcznie), w najbliższej przyszłości nie wrócą. Głos mieszkańców i ich reprezentantów nie wzruszył urzędników gminy w Makowie a dla większości Radnych ważniejsze okazały się inne inwestycje zaplanowane ponoć już kilka lat temu (nowy budynek Urzędu Gminy za 6 700 000,00 zł!). Szkoda. Dziwi fakt, że pomimo złożenia pisma w sprawie autobusu, podpisanego przez niemal wszystkich Radnych i Sołtysów odzewy ze strony Gminy nie było. Być może to dlatego, że kilkoro z nich nie złożyło swoich podpisów: Wyłamało się pięcioro Radnych i jeden Sołtys. Szkoda, że są to często Radni i Sołtysi z najbardziej zainteresowanych sołectw.
Jednak mgliste deklaracje i nieokreślone bliżej terminy nie powstrzymają Radnych z Woli Makowskiej przed dalszymi działaniami w tej sprawie. Zapewniają oni wszystkich mieszkańców, zainteresowanych korzystaniem z linii MZK, że traktują temat priorytetowo i dopóki autobus nie wróci na Nasze drogi, Urząd Gminy w Makowie nie raz jeszcze rozbrzmiewać będzie okrzykami zbulwersowanego Wójta czy brawami zebranych, zainteresowanych mieszkańców.

   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

About Forum mieszkańców gminy Maków

Focus MyBB Theme is designed for MyBB 1.8 series and is tested properly till the most current version of MyBB i.e. 1.8.12. It is simple, clean and light MyBB theme with use of font-awesome icons and shrinking header.

Modify above message at Admin CP -> Templates and Styles -> Focus Templates -> Footer Template - footer

              User Links