Witaj nieznajomy!  / Rejestracja
Many more exiting features in new Focus Responsive Version by WallBB. Download Today.
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sprawa autobusu
#1
Exclamation 
Drodzy mieszkańcy Woli Makowskiej i Sielc.

Jakiś czas temu odwiedziliśmy Państwa w Waszych domach. Zapewne pamiętacie powód tych odwiedzin. Zbieraliśmy wówczas Wasze podpisy na listach, gdzie deklarowali Państwo swoje zainteresowanie i poparcie dla Naszej inicjatywy przywrócenia autobusu MZK na teren gminy Maków a szczególnie na obszar Woli Makowskiej, Sielc, Kolonii Makowskiej i Makowa.
Impulsem, który sprowokował Nas do podjęcia działań w tym kierunku, były doniesienia prasowe o trwających rozmowach (między gminą Skierniewice a MZK) o planach przesunięcia przystanku końcowego linii nr 8 aż do Mokrej Lewej OSP. Nasze próby dodatkowego przedłużenia tej trasy w stronę Woli Makowskiej i dalej, są więc naturalną odpowiedzią na te plany. Zwłaszcza w odniesieniu do ogromnej ilości próśb jakie otrzymaliśmy od Państwa aby zająć się tym tematem.

KROK I. ANALIZA POTRZEB KOMUNIKACYJNYCH

Zgodnie z pierwszym krokiem przyjętego harmonogramu działań, przeprowadziliśmy wstępną analizę potrzeb mieszkańców i wytypowaliśmy kilka możliwych (alternatywnych) tras:

Wariant 1: Powrót autobusu na dotychczasową trasę:
1.      Mokra Lewa (OSP)
2.      Wola Makowska (OSP)
3.      Wola Makowska (Piaski)
4.      Maków (Kolonia)
5.      Maków
I powrót tą samą trasą

Wariant 2: „Skrótem”
1.      Mokra Lewa (OSP)
2.      Wola Makowska (OSP)
3.      Wola Makowska (Piaski)
4.      Maków (Kolonia)
5.      Maków
I powrót do Mokra Lewa (OSP) ulicą Klonową (drogą przy cmentarzu). Niektóre kursy w kolejności odwrotnej.

Wariant 3: „Dla dzieci”
1.      Mokra Lewa (OSP)
2.      Wola Makowska (Skrzyżowanie przy kapliczce)
3.      Sielce Prawe
4.      Sielce Lewe
5.      Wola Makowska (Piaski)
6.      Maków (Kolonia)
7.      Maków
I powrót do Mokra Lewa (OSP) ulicą Klonową (drogą przy cmentarzu). Niektóre kursy w kolejności odwrotnej.

Warto w tym momencie wyjaśnić kilka kwestii.

„Wariant 2” – zakłada negatywny scenariusz, w którym Gmina nie byłaby w stanie pokryć kosztów „Wariantu 1”. Stąd trasa „na skróty”, dzięki której możliwa byłaby oszczędność w wysokości prawie 12 tyś zł w skali roku.

„Wariant 3” - zakłada pozytywny scenariusz, w którym Gmina dysponowałaby odpowiednią sumą na pokrycie kosztów. Dodatkowo wariant ten przewiduje możliwość dowozu dzieci z Woli Makowskiej i Sielc do Szkoły Podstawowej w Woli Makowskiej oraz dzieci z Makowa Kolonii do Szkoły Podstawowej w Makowie.

„Odwrotna Kolejność” – dzięki temu zabiegowi możliwy będzie dojazd dzieci do szkoły (jeden kierunek) i rozwiezienie dzieci do domów po szkole (drugi kierunek).
Jednocześnie jesteśmy cały czas w kontakcie z przedstawicielami MZK, którzy przekazali nam ofertę kosztową, odpowiadają na nasze często nietypowe i skomplikowane pytania, wyjaśniając zawiłości prawne czy techniczne. Sprawdziliśmy i mamy potwierdzenie od koordynatora MZK – wszystkie warianty są poprawne i nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony MZK do uruchomienia dowolnego z nich. Nawet wariantu nr 3 czy trasy zawierającej inne przejazdy w przeciwnych kierunkach.

Wspomniana oferta kosztowa przekazana z MZK zawiera wiele wyliczeń i założeń ale najważniejszym jej elementem jest wartość 5,25 zł za każdy kilometr trasy. Jest to cena jaką zapłaci Gmina Maków.

W załączeniu przedstawiamy wyliczenia dotyczące wszystkich wariantów przy założeniu 5 kursów. Np. trzech porannych i dwóch popołudniowych.
   
(KLIKNIJ OBRAZEK ABY POWIĘKSZYĆ)

KROK 2. ANKIETA

Zgodnie z drugim krokiem przyjętego harmonogramu działań (Określenie rzeczywistej ilości osób zainteresowanych korzystaniem z dojazdu za pomocą linii autobusowej nr 8), przygotowaliśmy odpowiednie listy i odwiedziliśmy Was z prośbą o stosowną deklarację.
Wasz odzew przerósł nasze najśmielsze oczekiwania: spośród 141 domów, jakie udało się nam odwiedzić, 318 osób zadeklarowało chęć korzystania z usług MZK. Przeważającą liczbą głosów wybrali Państwo „Wariant 3”. Solidaryzując się z mieszkańcami Sielc, mieszkańcy Woli Makowskiej także wybierali „Wariant 3”. Należy pamiętać, że przedstawione statystyki nie uwzględniają jeszcze informacji z Makowa Kolonii i Makowa, gdzie Państwa podpisy zbierać będzie pani sołtys Kolonii Maków.

KROK 3. PREZENTACJA NA III SESJI RADY GMINY MAKÓW

Jednym z ważniejszych kroków na drodze do powrotu autobusu MZK był odpowiedni przekaz zebranych informacji radnym gminy Maków, którzy swoją pracą ustalają budżet gminy na kolejny rok. Decyzje przez nich podjęte, podczas prac w komisjach i na sesjach, a dotyczące ustaleń budżetowych, są więc kluczowym elementem całego procesu. Bez wsparcia i zrozumienia ze strony radnych, autobus nie wróci do Naszej gminy. Dlatego w trakcie trwania obrad, na III sesji Rady Gminy Maków, przedstawiliśmy zebranym radnym, sołtysom, administracji gminy i gościom obecnym na Sali, aktualny stan prac, o którym pisaliśmy Państwu powyżej.

Forma słowna nie musi jednak oddziaływać na wszystkich w sposób jednakowy. Dlatego, oprócz naszej wypowiedzi, przygotowaliśmy kilka egzemplarzy prezentacji w formie papierowej, które zostały rozdysponowane wśród zainteresowanych. Prezentacje te zawierały m.i. opisy proponowanych wariantów, przebieg tras, kalkulacje kosztowe wyliczone w oparciu o ofertę uzyskaną z MZK i inne ważne informacje. Dołączyliśmy także krótki spis najważniejszych Państwa argumentów: potrzeby osób starszych, względy ekologiczne, poprawa bezpieczeństwa dzieci i wiele innych.
Całość naszego wystąpienia można obejrzeć na stronie youtube.com gdzie zamieszczane są nagrania ze wszystkich posiedzeń Rady Gminy Maków.
Bezpośrednio po zakończeniu obrad spotkaliśmy się z żywym zainteresowaniem radnych i sołtysów. Pojawiały się dodatkowe pytania i gesty poparcia dla naszych działań; ze strony zarówno radnych gminnych jak i sołtysów. Sytuacja ta pozwala z optymizmem spoglądać w przyszłość, w której autobus w końcu wróci do Naszej gminy.

Przed Nami jeszcze wiele pracy: przygotowanie odpowiednich wniosków, spełnienie wymagań formalnych, prace w komisjach w celu przygotowania odpowiedniej rezerwy w budżecie na pokrycie kosztów autobusu. A to dopiero początek. Głęboko wierzymy, że uda się doprowadzić sprawę do końca, że będziemy mogli liczyć na Waszą pomoc, że administracja gminna wesprze nasze działania.
Bacznie obserwujemy także rozwój sytuacji w gminie Skierniewice, skąd przecież wyszedł pomysł wydłużania tras. Słowa wójta gminy Skierniewice, zamieszczone na łamach prasy lokalnej, napawają dużym optymizmem: „Jestem za tym aby to zrobić, by dzieci i starsi mieli dostęp do komunikacji zbiorowej”.

W załącznikach znajdą Państwo dodatkowe informacje:
1.      Przedłużenie linii nr 8, status prac nad zadaniem – wersja poprzednia,
2.      Treść wystąpienia do radnych Rady Gminy Maków.
Przyjemnej lektury

Serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wspierają Nasz projekt. 
Szczególne podziękowania należą się:
Pani Radnej Powiatowej i Sołtys Makowa Kolonii - Monice Karalus, za wszystkie cenne rady, pomysły i wsparcie.
Panu koordynatorowi MZK - Bogumiłowi Brzuszczakowi, za oferty, pomoc merytoryczną i cierpliwość dla Naszych bezustannych prób o dodatkowe wyjaśnienia.
Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woli Makowskiej - Elżbiecie Kamińskiej, m.i. za dane statystyczne i wsparcie.
Panu Kacprowi Kujawiakowi - mieszkańcowi Woli Makowskiej, za cenne pomysły i uwagi.
oraz wszystkim innym, którzy w jakikolwiek sposób pomagają nam w realizacji.
DZIĘKUJEMY

 
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, ale przede wszystkim, abyśmy mogli jak najszybciej spotkać się w autobusie; w drodze do pracy, szkoły czy na wielkanocne zakupy.
Z wyrazami głębokiego szacunku,
Radni z Woli Makowskiej.


Załączone pliki
.pdf   O autobusie.pdf (Rozmiar: 141,62 KB / Pobrań: 3)
.pdf   Przedłużenie linii nr 8-status prac nad zadaniem v4 (1).pdf (Rozmiar: 1 005,01 KB / Pobrań: 3)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

About Forum mieszkańców gminy Maków

Focus MyBB Theme is designed for MyBB 1.8 series and is tested properly till the most current version of MyBB i.e. 1.8.12. It is simple, clean and light MyBB theme with use of font-awesome icons and shrinking header.

Modify above message at Admin CP -> Templates and Styles -> Focus Templates -> Footer Template - footer

              User Links